Warsztaty „Pozwól mi dorosnąć”

Warsztaty, to autorski pomysł, który powstał na bazie wieloletnich obserwacji i analiz potrzeb rodzin i wpływu możliwości ich zaspokajania na skuteczności prowadzonej przez Fundację rehabilitacji kompleksowej oraz partycypację rodzin w życiu społecznym. Program warsztatów uwzględnia uwagi przekazywane przez specjalistów, które dotyczą hamującego wpływu nadopiekuńczych rodziców na postęp rehabilitacji i możliwość usamodzielnienia się osób z niepełnosprawnościami. Program warsztatów odpowiada również na zgłaszane przez osoby zależne problemów ze skuteczną komunikacją w rodzinie.  Deficyty występują szczególnie w zakresie uwzględniania budowania tożsamości i pozycji osoby z niepełnosprawnością w rodzinie.

Problemy powstają głównie w dziedzinach: wyręczania osób niepełnosprawnych w czynnościach dnia codziennego i dotyczą nawet prostych czynności jak dobór stroju do szkoły lub pracy. Drugi problem, to wychowanie osób niepełnosprawnych w sposób, który powoduje całkowite wycofanie się ich z procesu decyzyjnego. Rodzice mają tendencję do podejmowania decyzji autorytatywnie i nie pozostawiają przestrzeni na inwencję własna. Problemy te nasilają się z wiekiem, kiedy osoby niepełnosprawne próbują walczyć o swoją tożsamość. Jest to przyczyną wielu konfliktów, a pamiętać należy, że większość tych osób będzie zależna od opiekunów do końca życia a po ich śmierci od opieki instytucjonalnej. Uzyskanie przez osoby z niepełnosprawnością maksymalnej możliwej samodzielności, daje gwarancje na lepszą jakość życia po śmierci rodzica. Opisany problem tyczy się zwłaszcza osób wysoko funkcjonujących, które rokują na całkowite uniezależnienie i podjęcie pracy w przyszłości. W warsztatach wezmą udział rodziny osób niepełnosprawnych w różnym wieku aby skorygować zachowania i stosunki  oraz rodziny dzieci – aby uniknąć błędów.

Warsztaty „Pozwól mi dorosnąć” to warsztaty wyjazdowe, trwające od piątku do niedzieli dla łącznie 40 osób (20 osób z niepełnosprawnością i 20 opiekunów/rodziców). Warsztaty dedykowane są dzieciom, młodzieży oraz dorosłym osobom z niepełnosprawnością pozostających pod opieką rodziców/opiekunów oraz dla ich rodziców/opiekunów. Podczas warsztatów trenerzy będą prowadzić trening umiejętności społecznych dla osób z niepełnosprawnością oraz grupy wsparcia psychospołecznego dla rodziców/opiekunów.  Warsztaty będą prowadzone oddzielnie dla osób z niepełnosprawnością  (dotyczyć będą usamodzielniania, treningu umiejętności społecznych i procesów decyzyjnych) i oddzielnie dla rodziców/opiekunów (w zakresie grup samopomocowych, w kierunku usamodzielniania się osób z niepełnosprawnością, rozwiązywania codziennych problemów, seksualności, dbania o własne potrzeby, adekwatnej opieki bez wyręczania.)

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością, która mieszka w Województwie Opolskim zapraszamy Cię wraz z opiekunem na warsztaty aktywizujące. Każdy znajdzie coś dal siebie.

Warsztaty odbędą się jesienią 2024r.  oraz wiosną 2025r. Szczegóły wkrótce.

Harmonogram
Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
Rekrutacja
Kliknij, aby przejść do rekrutacji