Czynnikami wpływającymi na poziom funkcjonowania społecznego osoby z niepełnosprawnością jest jej decyzyjność i samodzielność oraz adekwatność opieki i relacji rodzinnych. Konieczne jest wzmacnianie kompetencji i poziomu funkcjonowania OzN i ich rodzin w zakresie równowagi wewnątrz rodziny, opieki bez wyręczania, porozumienie bez przemocy oraz nawiązywania relacji i pełnienia ról społecznych. Problematyka ta jest szczególnie ważna w newralgicznym okresie rozwoju, czyli na etapie szukania własnej tożsamości, dojrzewania i usamodzielniania się.
Ważnym elementem uczestnictwa OzN w życiu społecznym jest poziom ich motywacji do podejmowania aktywności własnej, który należy stymulować poprzez proponowanie atrakcyjnych form rehabilitacji na każdym etapie życia.
W ramach realizacji projektu zaDOMowieni przewidziane są 3 zadania kierowane dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością. Wsparcie kierowane będzie również do opiekunów faktycznych co jest niezbędnym elementem kompleksowej rehabilitacji społecznej i pozwala ograniczyć hamujący wpływ opiekunów na rozwój potencjału osób z niepełnosprawnością.
Zadania:
- Grupa aktywności społecznej dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.
- Grupa wsparcia psychospołecznego dla nastolatków.
- Warsztaty aktywizujące zawodowo i społecznie dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.